AndroidiOSMobil

App Store Mu? Google Play Mi? Daha Fazla Para Kazandırıyor?

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir raporda Google Play ve App Store’dan uygulama geliştiricilerinin ne kadar para kazandıkları ortaya konuldu.

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda birçok şey değişti. Bu değişimlerden biri de insanların para kazanma yöntemleri oldu. İnsanlar bir işyeri açarak para kazanmak yerine, yazılım konusunda eğitim alarak bir uygulama tasarlamayı veya bir YouTube kanalı açarak çeşitli videolar yayınlayarak para kazanmayı tercih ediyorlar. Bu bağlamda özellikle Google Play ve App Store gibi platformların ortaya çıkması da uygulama yazılımından para kazananların işini kolaylaştırmış durumda.

Uygulama geliştiricilerin genel olarak hangi platformu tercih etmeleri gerektiği sorusu bir araştırma raporunda yanıtlandı. App Store veya Google Play mi tercih edilmeli? Aslında App Store platformuna uygulama koymak, Google Play’e uygulama koymaktan daha meşakkatli ve zor bir iş. Bu nedenle daha çok amatör olarak uygulama geliştiren kişilerin ilk tercihi Google Play platformu oluyor. Ancak uygulama geliştiricilerinin kazançlarına bakıldığında App Store bu konuda Google Play’in önünde yer alıyor.

Sensor Tower sitesi tarafından yayınlanan bir raporda aradaki bu kazanç farkı net bir şekilde ortaya konuluyor. Söz konusu raporda 1 milyon dolar gelir elde eden uygulama sayısını son 2 yılda App Store’da daha fazla olduğu görülüyor. Bu istatistiklere reklam gelirleri dâhil edilmiş değil. Yalnızca ödeme yapılarak uygulama satışlarından elde edilen gelirler söz konusu. Raporda ayrıca, App Store kullanıcıları, Google Play kullanıcılarına göre uygulamalar için para ödemeye daha sıcak bakıyor. Çünkü birçok uygulamada App Store kazançları Google Play kazançlarını katlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu