GENEL

Bitcoin Nedir? Bitcoin Neden Değer Kaybediyor?

Bitcoin Nedir?

Dijital para birimi Bitcoin son dönemde değer kaybederek Türk Lirası karşısında düşüşe geçti. Arz ve talebe bağlı olarak şekillenen bir piyasası olan Bitcoin hakkında birçok şey merak ediliyor. Peki, Bitcoin nedir? Bitcoin neden değer Kaybediyor? Bitcoin hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Dijital para birimi Bitcoin son yıllarda oldukça sık gündeme geliyor. Bitcoin sisteminde alıcı ve satıcılar birbirlerine arada aracı olmadan doğrudan transfer yapabilmektedirler. Söz konusu transferler ise merkezi olmayan dağınık bir kayıt ve mutabakat sistemi tarafından kaydedilir. Bu kayıt ve mutabakata sistemine ise Blockchain denilmektedir.

Avustralya’lı iş adamı Craig Wright, Bitcoin’i bulan kişi olduğunu ve uzun zamandır Nakamoto takma ismini kullandığını açıkladı. Bitcoin piyasasında önde gelen yazılımcılar ve kullanıcılar da Craig Wright’ın Bitcoin’i icat eden kişi olduğunu teyit ediyorlar. Yurt dışı basın kuruluşlarında çıkan haberlere göre de Craig Wright’ın Bitcoin’lere ait teknik verileri paylaştığı ve sanal paranın böylece yaratıcısı olduğunu kanıtlamış bulunduğu belirtiliyor. Craig Wright’ın tarihte ilk defa gerçekleşen Bitcoin para transferine ilişkin dijital belgeleri gösterdiği belirtilirken, kimliğini açıklamasını ise Bitcoin’in mucidinin kim olduğu tartışmalarına son vermek istediği için yaptığı ifade ediliyor. Bitcoin’in yüzü olmak istemediğini belirten Craig Wright, kimliğini açıklamasının sebebi olarak son zamanlarda üstünde giderek artan bir baskı olduğunu ve sevdiği insanların da aslı olmayan dedikodulardan olumsuz etkilenmesini istemediği şeklinde belirtti. Yetkililer ise, Craig Wright’ın kimliğini devam eden bir vergi soruşturması nedeniyle açıkladığını duyurdu.

Bitcoin Türk Lirası karşısında 2021’in başında büyük rekorlar kırmayı başardı. Sanal para birimi Bitcoin, geçtiğimiz aylarda Türk Lirası karşısında (1 bitcoin) 552,828.19 TL seviyesine kadar çıkarak tarihi rekor kırmıştı. Yılbaşından bu yana dünyadaki gelişmeler ve Çin’den gelen kısıtlamalardan dolayı Bitcoin değeri yarı yarına (268,632.99 TL) düşsede. Bitcoin yatırımcıları hala yükselişine devam edeceğini düşünüyor. Ekonomistler ise para biriminde balon riski oluşabileceği altın, dolar, euro gibi fiziksel yatırım seçeneklerine yönelinmesi konusunda yatırımcıları uyarıyor.

Bu yazımız yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte, kulaktan duyma bilgilerle yatırım yapmamanızı öneririz.

Piyasalara yönelik güncel haberler ve güncel altın, döviz alış-satış fiyatları için www.altin.tc

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu