teknoloji haberleri

Code2 ScaleX’ten 1 milyon dolar yatırım aldı

Code2 CEO’su Mustafa Sakalsız, “Günümüzde bilinen gelişmiş low-code/no-code platformları kurumsal şirketlerin iç uygulamalarını hedefliyor. Oysa çoğu girişim, kod yazma becerilerinden bağımsız olarak, ürünlerini en kısa zamanda kullanıcılarına ulaştırma derdinde. Girişimler büyüyor, ihtiyaçları giderek karmaşık hale geliyor. Bugün piyasada bulunan ve girişimleri hedefleyen no-code platformlar bir aşamadan sonra bu ihtiyaçlara yanıt vermiyorlar. Biz Code2 olarak sadece prototip veya ilk sürümden ziyade, uygulamanın tüm aşamalarında müşterilerimizin kullanabileceği bir platform geliştiriyoruz,” diyerek şirketin vizyonunu açıkladı.Ayrıca Sakalsız, “No-code platformları yazılım yapmak isteyenler için teknoloji bariyerlerini ortadan kaldıracak” diye ekledi.

Girişimcilere yaratıcılık ve becerilerini kullanmak için fırsat sağlıyor

No-code platformları yalnızca yazılımcı olmayan insanların işini kolaylaştırmakla kalmıyor. Neredeyse yazılım olmadan bir işin yapılmadığı talepkâr ve zorlu iş dünyasında, geliştiricilerin de sınırları zorlanıyor. Bu da yazılımcıları daha hızlı sonuç elde etmek için çözüm arayışına itiyor. “Code2 bir hevesin sonucunda ortaya çıkmadı, ” diyor Code2 CTO’su Veli Öztürk ve ekliyor:

“Code2 iki teknik kökenli girişimcinin yirmi yıllık kariyerlerindeki deneyimlerden  süzülerek ortaya çıkmış bir ürün. Code2 biz geliştiricilerin sevmediği yinelenen, tekdüze işleri yapmaktan kurtarıyor ve böylelikle bir organizasyonun en değerli parçası olan insanları, yaratıcılıklarını ve becerilerini daha iyi kullanabilecekleri işlere yönlendirmeye yardımcı oluyor.”

Sektör 2022 yılında 21 milyar dolar hacme ulaşacak

Yazılıma duyulan talep, yazılımı üreten geliştiricilerin sayısına kıyasla çok daha hızlı bir biçimde artıyor. Özellikle yetenekli geliştiricilere cazip imkânlar sunamayan ilk aşama girişimler bu durumdan olumsuz etkileniyorlar. Bu boşluğu doldurmaya en büyük aday ise girişimlerin yazılımcı ihtiyacını ciddi oranda azaltan low-code/no-code platformları. Yayımlanmış sektör raporları bu beklentiyi doğruluyor ve low-code/no-code sektörünün 2022 yılı itibarıyla 21 milyar dolar ölçeğinde bir sektör haline gelmesi bekleniyor.

Code2, erken seviye girişim sermayesi şirketi ScaleX Ventures’ın başını çektiği ve Code2’nin ilk müşterisi Aytekin Oldaç ile PrimeTek kurucusu Çağatay Çivici’nin de dahil olduğu bir yatırımcı grubundan 1 milyon dolar yatırım aldı bile. ScaleX’in kurucu ortakları Dilek Dayınlarlı ve Berkay Mollamustafaoğlu, son yıllarda yazılıma yönelik talebin 5 kat arttığını vurgularken şunları söyledi: “Bu talebi mevcut yazılımcı sayısıyla karşılamak mümkün değil. Dolayısıyla, Code2 gibi platformlara olan ilginin büyük bir hızla artacağını öngörüyoruz. Mustafa ve Veli yazılım sektörünün ne yöne doğru ilerlediğini görüyorlar ve ellerinde geleceğin ihtiyaçlarına yanıt verecek bir ürün ve vizyon var.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu