GENEL

Dünyanın En Popüler Sanal Asistanı Belli Oldu!

Mobil cihazlar yaygınlaşmaya başladıkça cihazlarda kullanılan sanal asistanlar da önem kazanıyor. İşte dünyanın en popüler sanal asistanı.

Mobil cihazlarla birlikte artık pek çok komutu sadece konuşarak yerine getirebiliyoruz. İlk olarak Apple’ın iPhone 4S ile birlikte sunduğu sanal asistanlar günümüzde altın çağını yaşıyor.

Özellikle yapay zeka teknolojisiyle güçlenen sanal asistanlar artık evlerimize bile girdi. Kullanıcılar Apple’ın sanal asistanı, Google’ın sanal asistanı derken şimdi de Amazon’un ve daha adlarını sayamadığımız pek çok firmanın sanal asistanlarıyla karşı karşıya kaldı. Durum bu olunca en çok kullanılan sanal asistan pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Verto Analytics tarafından yürütülen araştırmaya göre en popüler sanal asistan da belirlenmiş oldu.

Yürütülen araştırmaya göre Amerika’da oldukça fazla kullanılan sanal asistanlar arasında en çok kullanılan sanal asistan Apple’ın sanal asistanı Siri oluyor. Amerika’da bulunan 71 milyon sanal asistan kullanıcısının 41.4 milyon kullanıcı Siri’yi kullanıyor.

Sanal asistan alanında lider olan Apple’ın aslında liderliği tehlikede. Rakiplerinin kullanım oranı sürekli olarak artarken Apple’ın Siri’sinin kullanım oranı sürekli olarak düşüyor. Özellikle artık Samsung’un Bixby ile sanal asistan yarışına katılması ve yapay zeka teknolojilerini etkili bir şekilde kullanmasıyla birlikte rakiplerine göre çok önemli bir avantaj elde ediyor.

Görünüşe göre Apple Siri’yi güçlendirmezse bir daha zirveyi çok zor görecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu