teknoloji haberleri

En sevilen Star Wars film müziği “The Rise of Skywalker” oldu

Star Wars Serisi’nin son filmi olan ‘The Rise of Starwalker’ filminin müzikleri, tüm dünyada Ocak 2019-Nisan 2021 arasında Deezer HiFi kullanıcılarının en sevdiği Star Wars Film Müziği albümü oldu. Albüm, Yıldız Savaşları: İmparator (The Empire Strikes Back) ve Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut gibi en sevilen soundtrackler’den yüzde 12 daha çok dinlendi. Türkiye’de ise en çok dinlenen Star Wars müzik albümü “The Empire Strikes Back” oldu.

Global müzik dinleme servisi Deezer , 4 Mayıs Star Wars Günü dolayısıyla tüm dünyada Yıldız Savaşları Serisi’nin en çok dinlenen HiFi film müziklerini listeledi. En çok dinlenenden başlayarak en sevilenler sıralaması şöyle:

  1. The Rise of Skywalker
  2. The Empire Strikes Back
  3. The Phantom Menace
  4. A New Hope
  5. The Force Awakens
  6. Revenge of the Sith
  7. The Last Jedi
  8. Attack of the Clones
  9. Return of the Jedi

Serinin en az popülerliğe ulaşan filmlerinden birisi ilan edilmesine rağmen Gizli Tehlike-The Phantom Menace, en sevilen 3’üncü film müziği oldu.  Bu da filmin ortasındaki yoğun ışın kılıcı düellosu sırasında çalan destansı notalar sayesinde gerçekleşti. Bu modern klasik parça, Duel of the Fates Obi Wan Kenobi, Qui Gon Jinn ve Darth Maul arasındaki önemli mücadelenin heyecanını vurguluyor.

Star Wars Orkestrası adeta canlı dinlenebilecek

Üstün ses kalitesinin tercih eden Star Wars fanları, Hi-Fi dinlerken filmin en heyecanlı anlarını tekrar yaşıyorlar. Büyüleyici orkestra performanslarındaki ses kalitesi, geçen yıl Star Wars Günü’nde yüzde 30’luk dinlenme artışı sağladı. Ocak 2019 – Nisan 2021 tarihleri arasında, Star Wars film serisinin müziklerinin dinlenme oranı yüzde 184 oranında artış gösterdi. Deezer Film Müzikleri Editörü Antoine Jaeger, Star Wars film müziklerini doğru teçhizatla yüksek kalitede dinlemenin, normal ses kalitesiyle muhtemelen gözden kaçabilecek tüm zengin ayrıntıların duyulabileceği anlamına geldiğini ifade ediyor. Jaeger, “Gözlerinizi kapattığınız an, bir konser salonunda gibi hissedecek ve John Williams’ın Londra Senfoni Orkestrası’nı canlı olarak yönettiğini duyacaksınız” diyor.

Deezer en ikonik Star Wars parçalarını bir araya getirdi

Bugün tüm dünyada kutlanan 4 Mayıs Star Wars Günü’nde, serinin fanları filmin tüm müziklerini Sonos ve Bang & Olufsen gibi ses sistemlerinden yüksek kaliteyle dinleme imkânı bulacak. HiFi deneyimi için önerilen cihazların tam listesi için buraya bakılabilir.  Deezer ayrıca bu sene tüm Star Wars hayranları için bir sürpriz yaptı ve en ikonik 18 Star Wars film şarkılarını 360 Realty Audio kalitesi ile “Music From The Star Wars Saga – The Essential Collection”  albümünde bir araya getirdi. Bu ses formatı, canlı bir performansın akustiğini taklit etmek için uzamsal ses miksajını kullanarak en iyi dinleme deneyimini sunuyor.

Deezer HiFi ‘a bu bağlantıdan abone olunabilir.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu