teknoloji haberleri

Geleceğin Fırını Projesi, 2. aşamaya geçti

AB İnovasyon Fonu, Avrupa’yı karbondan arındırarak pazara endüstriyel çözümler getirmeyi ve iklim açısından zararsız bir sürece geçişi desteklemeyi amaçlayan, yenilikçi düşük karbon teknolojilerinin ticari arzı için 2020-2030 yılları arasında 10 milyar Euro tutarında destek sağlayacak.

Geleceğin Fırını projesi, sektörün yenilenebilir elektriğe geçişini ve fırında CO2 emisyonlarının yüzde 60’a kadar düşürülmesini sağlayacak çığır açan bir teknoloji… Cam ambalaj üretiminde şu anda yaklaşık yüzde 80 oranında gaz ve yüzde 20 oranında elektrik birlikte kullanılıyor. Bu enerjiyi yüzde 20 gaz ve yüzde 80 yenilenebilir elektrik kullanımına sahip olacak şekilde tersine çevirerek, cam ambalajların karbon ayak izi önemli bir ölçüde azaltılması planlanıyor. 

FEVE başkanı Michel Giannuzzi yaptığı açıklamada “Avrupa Komisyonu tarafından iklim açısından zararsız bir döngüsel ekonomi sağlamak adına stratejik olarak değerlendirilen 70 proje arasında yer almaktan onur duyuyoruz. Uygulamanın ikinci turuna geçerek Geleceğin Fırınını mümkün olan en kısa sürede hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Geleceğin Fırını, cam ambalajlar için sürdürülebilir bir geleceğe doğru atılan önemli bir adımdır. Bu proje ile müşterilerimizin önceliklerini göz önünde tutarak onlarla ilişkilerimizi güçlendireceğiz” diyor.

GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret ise; “Gürok ailesi olarak cam üretiminde 25 yılı aşkın, GCA olarak ise cam sektöründe yaklaşık 10 yıllık deneyimimizle ürün ve hizmette en yüksek kaliteyi hedefleyerek ülke ekonomisine, cam ambalaj sektörüne ve iş ortaklarımıza değer katan adımlar atmaya devam ediyoruz. GCA’nında da üyesi olduğu; Avrupa Birliği Cam Ambalaj Üreticileri Derneği’nin (FEVE) öncülüğünde tasarlanan Geleceğin Fırını Projesi, cam ambalaj endüstrisinin karbonsuzlaştırma yolculuğunda önemli bir kilometre taşı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bizler de bu projenin içinde yer aldığımız için ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru önemli adımlar attığımız için oldukça heyecanlıyız” diye ekliyor.

Geleceğin Fırını Projesi, Avrupa’daki üretimin yüzde 90’ından fazlasını temsil eden 19 cam üreticisi tarafından teknik ve mali açıdan da destekleniyor. Sektör paydaşlarının her biri projeye ortak finansman sağlayacak ve bunun karşılığında ilgili know-how ve teknolojiye erişilebilecektir. Bu projede sektör olarak birlikte çalışmak, ileride teknolojinin halka arzı ve ölçeklendirilmesi gibi birçok avantaja sahip olacak.
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu