İnternet

İnternetten Film İndirmeye Microsoft’tan Önlem

Microsoft tarafından Windows 10 işletim sistemi için hazırlanan yeni bir güncelleme ile internetten torrentlerin engelleneceği bildirildi. Microsoft tarafından engellenecek torrent sitelerini haberimizde bulabilirsiniz.

Windows 10 işletim sistemi için yayınlanacak olan yeni bir güncelleme ile çeşitli torrent sitelerinden indirilen içeriklerin engelleneceği belirtildi. Microsoft şirketinin başta The Pirate Bay, KickassTorrents ve Kodi olmak üzere büyük sitelerden dosya indirmeyi engelleyeceği öğrenilirken, Microsoft’un telif haklarının korunması konusunda taviz vermeyeceği kaydedildi.

Dünya genelinde son yıllarda oldukça sert kurallar getirilmesine yönelik olarak yapılan hukuksal düzenlemelerin ardından Microsoft şirketinin böyle bir düzenlemeye gitmiş olması normal karşılansa da kullanıcıların bu duruma tepkileri söz konusu. Çeşitli internet forumlarında bir araya gelen bazı kullanıcılar Linux dağıtımları üzerinden indirerek Windows 10 yüklü bilgisayarlarında kullanacaklarını belirttiler. Ancak, Microsoft’un ezeli rakiplerinden olan Linux’un kullanımını arttıracak bir harekette bulunup bulunmayacağını ise zaman gösterecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sanatçıların haklarının korunması amacıyla hazırlanan yasa taslağında ise film ve dizilerin korsan olarak farklı mecralarda paylaşılmasına yönelik olarak internet yavaşlatma cezasının verilmesi öngörülüyor. Söz konusu yasa taslağında internetten illegal film izleyenlere yönelik olarak ise şimdilik herhangi bir yaptırım yer almıyor. Ayrıca yeni yasa kapsamında kurulması öngörülen “Dijital Telif Hakkı İhlalleriyle Mücadele Merkezleri” ile bu türden dosya paylaşımlarında bulunduğu tespit edilen internet aboneleri 2 kez uyarılacak ve kişinin buna devam etmesi halinde ise internet bağlantı hızının yavaşlatılması 6 aya kadar uzatılabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu