teknoloji haberleri

Kaspersky, fidye yazılımı ekosistemine ışık tutuyor

Her sektör gibi fidye yazılımı ekosistemi de çeşitli roller üstlenen birçok oyuncudan oluşuyor. Fidye yazılımı çetesinin gerçekten sıkı, hepsi bir arada, Godfather tarzı gruplardan oluşan birer çete olduğu inancının aksine, gerçek Guy Ritchie’nin ‘The Gentlemen’ dünyasına daha çok benziyor yani sistemde önemli sayıda farklı aktör, geliştirici, bot yöneticileri, erişim satıcıları, fidye yazılımı operatörleri ve karanlık web pazarları aracılığıyla hizmet sağlayan pek çok uzmanlığa dağılmış aktörler yer alıyor.

Bu aktörler, hizmet ve ortaklıklar sunan ve düzenli olarak güncellenen özel darknet forumlarında buluşuyor. Kendi başlarına faaliyet gösteren tanınmış büyük oyuncular bu tür sitelere sık sık sık gitmiyor, ancak son birkaç çeyrekte giderek daha fazla organizasyonu hedefleyen REvil gibi tanınmış gruplar bağlı kuruluş programlarını kullanarak tekliflerini ve haberlerini düzenli olarak duyuruyorlar. Bu tür bir yapılanmada fidye yazılımı grubu ve fidye yazılımı operatörü yüzde 20-40 arasında değişen pay alırken, geri kalan yüzde 60-80 büyük grupta kalıyor.

Bu tür ortakların seçimi, coğrafi kısıtlamalar ve siyasi görüşler dahil olmak üzere fidye yazılımı operatörleri tarafından en baştan belirlenen temel kurallara sahip ince ayarlanmış bir süreci gerektiriyor aynı zamanda fidye yazılımı kurbanları da benzer bir özenle seçiliyor.

Yazılımı kuruluşlara bulaştıran kişiler ve fiilen fidye yazılımı çalıştıranlar farklı gruplar olduğundan, yalnızca kâr etme arzusuyla oluşturulmuş bu yapılanmaların en yaygın hedefi genellikle kolay erişilebilen ve tuzağa düşebilenlerden oluşuyor. Saldırganlar, çoğu zaman büyük ve geniş kapsamlı kampanyalar düzenleyen ve kurbanların makinelerine toplu erişim satan botnet sahiplerinden destek alıyor. Bunlar kuruluşlara sızmak için VPN cihazları veya kullanabilecekleri e-posta ağ geçitlerinden faydalanıyor.

Fidye yazılımı forumları diğer teklif türlerine de ev sahipliği yapıyor. Bazı fidye yazılımı operatörleri kötü amaçlı yazılım örneklerini ve fidye yazılımı oluşturucularını 300 ila 4 bin ABD doları arasında değişen fiyatlara satarken, diğerleri aylık 120 ABD Doları ile 1.900 ABD Doları arasında değişen Hizmet olarak Fidye Yazılımı modelini yıllık destek paketleri eşliğinde sunuyor.

Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Güvenlik Araştırmacısı Dmitry Galov, şunları ifade ediyor: “Fidye yazılımı ekosistemi, birçok menfaatin söz konusu olduğu karmaşık bir ekosisteme karşılık geliyor. Pek çok oyuncunun yer aldığı, bazıları oldukça fırsatçı, bazıları çok profesyonel ve gelişmiş, akıcı bir piyasadan söz ediyoruz. Bunlar erişebildiklerine inandıkları sürece boyut fark etmeksizin herhangi bir kuruluşun peşine düşebilirler dahası işlerini geliştiriyorlar ve yakın zamanda ortadan kalkmayacaklar. İyi haber şu ki, oldukça basit güvenlik önlemleri bile saldırganları durdurabiliyor. Bu nedenle düzenli yazılım güncellemeleri ve izole yedekleme gibi standart uygulamalar başta olmak üzere kuruluşların kendilerini korumak için yapabilecekleri çok fazla şey var” diyor.

Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Ivan Kwiatkowski, şunları ekliyor: “Fidye yazılımı ekosistemine karşı etkili eylemlere ancak temelleri gerçekten anlaşıldığında karar verilebilir. Bu raporla, fidye yazılımı saldırılarının organize edilme biçimine ışık tutmayı umuyoruz böylece topluluk olarak yeterli karşı önlemler oluşturabiliriz” diyor.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu