teknoloji haberleri

Kendi ninninizi kendiniz besteleyin

Ürettiği giyilebilir teknolojiler aracılığıyla insanları düzenli uyku alışkanlıklarına ve daha sağlıklı bir yaşam tarzına teşvik eden Zepp (NYSE: ZEPP) 19 Mart Dünya Uyku Günü için tasarladığı interaktif zepplullaby.com web sitesinde insanları kendi ninnilerini bestelemeye davet ediyor. 

Kurulduğu 2013 yılından bugüne, alanında uzman isimlerle global sağlık yönetimi araştırmalarına yatırım yapan Zepp, insanların güvenilir kişisel spor ve sağlık paydaşı olmak için büyük çalışmalar yürütüyor. Şirket, pandeminin etkilerinin devam ettiği 2020 yılının Ekim ayında, insanların uyku kalitesiyle ilgili endişelerini, algılarını ve tutumlarını anlamak için altı ülkeden 12.000 katılımcının yer aldığı Dünya Uyku Derneği’nin de görüşlerinin bulunduğu Zepp Global Uyku Raporu adlı bağımsız bir anket çalışması başlattı. Ankete katılanların %89’unun sakinleştirici müzik dinlemenin uykuya yardımcı olabileceği konusunda hemfikir olduğunu ortaya çıkarılırken, Beethoven’ın Moonlight Sonata’sının İtalya hariç (İtalyanların favorisi Chopin’in Nocturne No. 2) tüm ülkelerde yatmadan önce dinlenen en popüler eser olduğu belirlendi. Almanya ve Tayland’daki katılımcıların en sevdikleri müzik türünün pop olduğu belirlenirken, ABD, İngiltere, İspanya ve İtalya’daki katılımcılar uyku öncesi klasik müzik dinlemeyi tercih ediyor.

Müziğin insanların uykuya dalmasına yardımcı olmadaki rolünden ilham alan Zepp, İsveçli bilim insanlarıyla çalışarak Dünya Uyku Günü’nde düzenli uyku alışkanlığı geliştirmek için yeni bir araç haline gelebilecek  Dijital bir Ninni Üretecisi’ni (Digital Lullaby Generator) hayata geçirdi.

Uzmanlar düzenli uykunun, güne sağlıklı bir şekilde başlamak ve günü bitirmek için en etkili yol olduğu ve daha sağlıklı bir geleceğin kapılarını açacağı konusunda uyarıyor. Dünya Uyku Günü Eş Başkanı Prof. Fang Han’dan düzenli uyku uyumak için dört ipucu ise şu şekilde:

Gün içinde doğal gün ışığından faydalanmak vücut saatinin ayarlanmasına yardımcı olur.

Kişinin günlük hayatında spora daha fazla ağırlık vermesi ve düzenli egzersiz yapması önemlidir.

Yatmadan önce kişinin kendisini fiziksel ve zihinsel olarak tamamen dış dünyaya kapatması iyi bir uyku deneyimi için değerlidir.

Pozitif duygulara sahip olmak, sağlık ve huzur kadar uyku kalitesini de artırır. 

Öte yandan, sağlıklı yaşam odağında ileri teknolojiyle üretilmiş giyilebilir akıllı cihazlar da uykunuzu yönetmenize ve değerlendirmenize yardımcı oluyor. Bu cihazlar sayesinde uykunuzu takip ederek, sağlıklı bir uykunun üç bileşenine sahip olup olmadığınızı kendi başınıza gözlemleyebilirsiniz. Bu bileşenler ise uyku süresi, uyku sürekliği, yani deliksiz uyku ve uyku derinliği olarak tanımlanıyor. Akıllı giyilebilir cihazlarda dünya lideri Zepp, hayatınızın her anında sağlıklı yaşam tarzınızın bir paydaşı olabilecek Amazfit akıllı saatler, ZenBuds akıllı uyku kulaklıkları gibi çok sayıda ürünü kullanıcılara sunuyor. 

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu