Bilgisayar

Laptop Batarya Süresini Nasıl Uzatabiliriz ?

Laptop kullananların en sevmediği ve en rahatsız olduğu durumlardan biridir sarjların hemen bitmesi ve ya batarya sürelerinin uzun dayanmaması. Bu sorunu artık bir kaç pratik yöntemler uygulayarak en maksimum seviyeye yükseltebilir ve uzun sarj ve batarya ömrüne sahip olabilirler. İşte bu yöntemler;

Eğer masaüstünüzde kullanmadığınız gereksiz yere açık olan office ve wifi gibi programlarınız var ise bunları kapatmaları ve kullanmadığınız tüm programları devre dışı bırakarak tasarruf elde edebilirsiniz.

Laptobunuzda oyun oynamaya dikkat etmelisiniz. Bunun nedeni oyun oynar ike ekran kartınız ve işlemciniz çok fazla performasn göstediğinden dolayı fazla ısınmalar ve bataryada fazla güç çekme gerçekleştricektir. Laptonuzdan harici donanımlar kullanmak da daha fazla batarya harcamaktadır. Bu nedenle örneğin film izler iken pc nize kopyalyıp ve ya harici mause yerine laptobunuzun touchpadini kullanmanız sizleri için ek bir tasarruf sağlayacaktır.

Ekran parlaklık ayarlarınız ile bataryanıza çok öenmli bir faktörde etki edecektir. Ne kadar parlak ekranınız olursa o kadar çok bataryadan enerji alacağından dolayı sizlerin batarya ömrü kısalacaktır. Diğer önemli bir faktör ise bilgisayarınız 10 dakika boyunca hiç bir işlem yapmıyorsanız bu süre zarfında bekleme gibi işlemleri gerçekleşmeniz sizlere bataryanızı uzun süre kullanım yönünde çok büyük avantaj sağlayacaktır.

Peki batarya süresinizi yükseltmeyi başarsınız ancak bataryalarınız senelerini doldurmadan ömrü doluyor mu? Önereceğimiz yöntemler ile artık bataryalarınızın ömürlerini daha çok uzatabileceksiniz işte o öneriler;

Eğer bataryanızı yeni aldıysa bir kaç defa bataryanızı sarjınız fulleyip desarj ediniz bu sayede yeni bataryanız tam verimine ulaşacaktır. Laptopunuzu uzun süre batarya olmadan kullanacak iseniz batarya doldurup bataryasız kullanmanız bataryanızın ömrünü uzatacaktır. Ancak dolu olan bataryanızı hafta bir desarj etmeniz gerekmektedir. Son olarak da bataryanızı çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda fazla bulundurmanız bataryanızın ömrünü uzatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu