İŞLETİM SİSTEMLERİ

Microsoft’tan şifre güvenliği için dev adım

Güvenli Şifre oluşturma

Microsoft şirketi, gerek işletim sistemlerinde gerekse de internet sitelerinde artık güvenilir olmayan şifreleri kullanmayı resmen yasaklayacak.

Hotmail, Outlook’ların sık sık ele geçirilmesi, Windows işletim sistemli bilgisayarların sık sık şifrelerinin aşılabilmesi Microsoft’u geç de olsa bu uygulamayı gerçekleştirmeye yönlendirdi.

Bir çok kullanıcı, şifrelerini çok kolay hatırlanan şekilde belirliyor. Ancak Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar bu yöntemi çoktan engelledi. Ancak insanımız, halen bazı bilgilerini basit tutmaya devam ediyor.

Nedeni ise en basit şekliyle üşengeçlik! Akılda kalıcı olması için verilen kolay şifreler kişisel verilerinizi tehlike altına atıyor.  Kolay Şifrelere Son! Hadi itiraf edelim, bugüne kadar hangimiz “12345” şifresini kullanmadık. Ya da üşengeçliğimizden parola kısmına “qwerty” yazıp geçmedik. Neyseki, son senelerda artan uyarılar hepimizi kendimize getirdi (getirdi mi acaba?) ve güvenli şifreler kullanmaya başladık. Zaten, artık ister zor gelsin ister gelmesin bu tür şifreleri kullanmak yasaklanıyor. Birçok servisi bulunan Microsoft, tüm servislerinde kolay şifreleri banlamaya hazırlanıyor.

 Hangi Şifreler Banlanacak?

Kısacası, çok yakın bir Microsoft servislerinden birini; örneğin Outlook’u, Skype’ı ya da Xbox’ı kolay şifrelere sahip hesaplarla kullanmanız mümkün olmayacak. Bu şifrelerin arasında ise “12345” ve benzer türevleri başta olmak üzere, “qwerty”, “starwars” ve “password” ise diğer kolay tahmin edilebilir şifreler bulunuyor. Microsoft’un yasaklılar listesiyle ortak veriler içeren SplashData’nın “en kötü şifreler” listesini aşağıda bulabilirsiniz.

123456, password, 12345678, qwerty,12345, 123456789, football,1234567, baseball, welcome, 1234567890, abc123, 111111, 1qaz2wsx, dragon, master, monkey, letmein, login, princess, qwertyuiop, solo, passw0rd, starwars.

Bu saldırılardan nasıl korunulur ?

Kullanıcıların büyük çoğunluğu popüler şifreler kullanmasa bile, bilgisayar korsanlarının kullananları bulma olasalığı yüksek. İşin püf noktası tahmin edilebilir parolalardan uzak durmak, mümkümse büyük harf, küçük harf, rakam ve işaret kombinasyonu kullanmanız ve 2 adımlı doğrulama kullanmanız.

Örneğin: “qu%Sn.33_-F3f” Tahmin edilmesi zor, kimseyi yansıtmayan özellikle sizi. Bunun için md5 şifrelemesini kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu