GENEL

MX Backup Nedir? Mail Yedekleme Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte maillerimizin hayatımızın ne kadar içine girdiği malum. Teknoloji ayağı bulunan firmaların tamamı faks, kargo ile gönderilen evrakların büyük bölümünü artık mail trafiği üzerinden aktarıyor. Durum böyle olunca, kullanıcıların maalesef arada kaybolacak tek bir maile bile tahammülü olmuyor. Bizde tam bu noktada çözüm olabilecek, ETRN olarakta anılan MXBackup hizmetinden bahsediyor olacağız.

MXBackup hizmetleri, genel hatlarıyla kapınıza gelen postacınızın sizi evde bulamaması üzerine mektubunuzu komşunuza teslim etmesi ve eve döndüğünüzde komşunuzun size teslim etmesi döngüsünde çalışır. Burada ki rolü ise komşunuz olmasıdır.

2′ncil olarak, önceliği düşük tanımlanan bir MX Backup sunucusu, 1. öncelikli MX’e ulaşılmadığında maillerin tamamını kuyruklamaya başlar. Kuyrukladığı mailleri ise, belirlenen periyodlarda 1′ncil sunucuya aktarmaya çalışır. Böylece, down olan asıl sunucunuzu ayağa kaldırdığınızda 2′ncil sunucu maillerini teslim ederek döngünün başına döner. Bu yapıda MX Backup olarak kullandığımız sunucu down olsa da çalışmamızı etkilemeyecektir. Aynı düzen ile sınırsız sayıda MX Backup sunucusunu öncelik ayarları ile MX sırasına dizerek dilediğimiz kadar sunucu ile yedeklilik sağlayabiliriz.

MX Yapılandırması nedir, nasıl yapılır, ne işe yarar?

MX Yapılandırması, alan adınıza ya da hostinginize ait mail sunucularını yönlendirme işlemidir.

Zaman zaman aldığımız hosting’e ait mail sunucularından memnun olmayabiliyoruz. Bu durumda imdadımıza Gmailhotmail gibi mail sağlayıcıları yetişiyor. Öncelikle bu sağlayıcılar üzerinden mail sağlamak istediğimiz için kayıt yapıyoruz ve kayıt sonrasında yönlendirmemiz gereken MX adresleri bize gönderiliyor.

Gönderilen MX kayıtlarını Gelişmiş DNS Yönetimi yetkimiz varsa kendimiz gerçekleştirebiliyoruz ancak bu şekilde bir yetkimiz yoksa bunu Hosting sağlayıcımızdan isteyebiliriz.

Bu şekilde, adimiz@alanadimiz.com şeklinde tutulan mail adreslerinin tamamı sağlayıcımıza yönlenmiş olacak ve artık maillerimiz sorunsuz olarak çalışacaktır.

Eğer mail sağlayıcınız ile problem yaşıyorsanız bu işlemi gerçekleştirmek için bir dakika bile beklemeyiniz! Gerçekten gmail ve hotmail hızında, güvenliğinde maillerinizi kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu