Mobil

Netflix Bazı Telefonlardan Artık İzlenemeyecek

Netflix tarafından alınan yeni bir karar bazı Android cihaz kullanıcılarını üzebilir. Rootlu telefon ve tabletlerde Netflix uygulaması bundan sonra kullanılamayacak.

Netflix şirketi Google sertifikası olmayan veya modifiye edilen cihazlarda Netflix uygulamasının Google Play’de görünmeyeceğini doğruladı. Bunun nedeni olarak ise kopya korumasının güçlendirilmesi olduğu belirtildi. Netflix uygulamasının 5.0 sürümü ise korsan yayınlara engel olmak üzere Google’ın Widevine dijital hak yönetimini kullanıyor. Bu durum ise modifiye edilen cihazların uyumsuz olması anlamına geliyor

Bilindiği üzere Android cihaz kullanıcıları daha fazla içeriye erişmek için çekirdek yazılımını kırma işlemi; diğer bir bilinen ismiyle root işlemini yapıyor. Bu sayede kullanıcılar Google Play Store’da bulunan ücretli uygulamaların birçoğuna ücretsiz olarak erişerek kullanabiliyorlar. Çevrimiçi film ve dizi izleme platformu olan Netflix, bu işlemi yapan Android kullanıcılarının hoşuna gitmeyecek bir karar alarak Netflix uygulamasının bundan böyle rootlu cihazlarda çalışmayacağını kabul etti.

Netflix şirketinin aldığı bu kararın orijinal içeriklerin telif haklarını korumak ve abonelik işlemi gerçekleştirmeden sisteme giriş yapılmak suretiyle ücretli içeriklerin ücretsiz olarak izlenmesini engellemek üzere uyguladığı belirtiliyor.

Netflix tarafından alınan bu kararın korsan içerik paylaşımlarının engellenmesine yönelik olarak atılan en ciddi adımlardan biri olduğu söyleniyor. Ancak yine de bu kararın çoğu kullanıcıyı durduramayacağı iddia ediliyor. Hatta bu kararın Netflix şirketinin iyi niyetli kullanıcılarını kaybetmesine dahi neden olabileceği yorumları yapılıyor. Android Police sitesi ise, uygulamanın APK dosyası üzerinden yüklenerek çalıştırmanın mümkün olduğu belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu