teknoloji haberleri

PubMatic’ten Header Bidding’in geleceği üzerine

Header Bidding, zamanla birkaç yayıncının kullandığı çekici ve yenilikçi bir avantaj olmaktan çıkarak gelişmiş ve genel bir teknolojiye dönüştü. Bugün gelinen noktada Header Bidding çözümleri, çeşitli reklam biçimlerinde yayıncılara verimi en üst düzeye çıkarmak için daha fazla fırsat sunuyor ve alıcılara kampanya planlama ve etkinleştirmede daha fazla seçenek ve esneklik sağlıyor. Öte yandan Header Bidding konusunda yaşanan bu olumlu gelişmeler beraberinde daha fazla karmaşa da getirdi. Yayıncıların envanter erişimlerini kontrol altında tutması, ama aynı zamanda yüksek değerli talep oluşturmaya da devam etmesi gerekiyor.

Metalaştırma etkisi

Header Bidding çözümlerindeki artış, doğru çözümü seçerken yayıncılar için çok dikkatli bir değerlendirme süreci gerektiriyor. Söz konusu karar verme sürecini yönlendiren ana faktörler şöyle olmalı: “Uygulanan çözümün, verimi en üst seviyeye çıkarmak için envanterde yüksek rekabet düzeyi yaratma yeteneği; ekiplerin sorunsuz, gerçek zamanlı optimizasyon kararları almasını sağlayıp, operasyonel verimliliği artırarak zamandan tasarruf edilmesi; yeni gelir fırsatları yaratmak için yenilikçi yaklaşımlar ve yine verimliliği arttırmak için talep kanallarının aynı platform içinde tam olarak birleştirilmesi. Tüm bu beceriler alıcılara, hedef kitleye ulaşmak için en uygun tedarik yollarını belirlemelerini sağlıyor.”dedi.

Açıkça tanımlanan tüm bu hedeflere rağmen, programatik reklam danışmanlık şirketi Jounce Media verilerine göre; yayıncıların yüzde 60’ından fazlası 10’un üzerinde, yüzde 27’si 20’nin üzerinde ve yüzde 5’i ise 30’ün üzerinde “exchange” partneri ile çalışıyor. Ek olarak, ilk 5 SSP’nin piyasada bulunan premium envanterlerin çoğuna erişimi bulunuyor. Bu nedenle hala önemli oranda kitle tekrarının olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Satın al, geliştir veya ortak ol

Yayıncılar, programatik reklamcılığının olgunlaşma süreci boyunca, mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için; satın alma, geliştirme veya iş ortaklığı yapma seçenekleriyle sık sık karşı karşıya kaldılar. Karar ne olursa olsun temel gereksinimler değişmiyor. Header Bidding çözümlerinin pazarın tamamına hitap etmesi ve sektördeki gelişmelere ayak uydurması gerekiyor. Bunun yapılmaması ise gelir potansiyelini tehdit ediyor.

Bu nedenle birçok yayıncı, Header Bidding Wrapper teknoloji çözümü olarak Prebid’i seçiyor. Açık kaynaklı bir platform olan Prebid, esneklik, hız, ölçeklenebilirlik ve bağımsızlığın optimum bir karışımını yaratırken, hem yayıncılar hem de medya satın almacılar için maksimum fayda sağlıyor.

Neden hala bu kadar çok Header Bidding çözümü kullanılıyor

Advertiser Perceptions tarafından hazırlanan “Çok kanallı Wrapperin durumu: ABD pazar araştırması” verileri, yayıncıların Wrapper teknolojisini entegre ederken karşılaştıkları zorlukları ve fırsatları gözler önüne seriyor yine bu araştırma verilerine göre pazar bölünmüş durumda ve birçok farklı çözüm yaygın olarak kullanılıyor. Günümüzde Wrapper kullanan çoğu yayıncı, bunu hibrit kurulumlar yoluyla gerçekleştiriyor yani, hem sunucu hem de istemci tarafı Wrapper çözümlerini bir arada kullanıyor. Hem istemci tarafı hem de sunucudan sunucuya Wrapper ortakların kullanıldığı hibrit kurulumlar, yayıncılar tarafından yaygın olarak tercih ediliyor. Araştırmaya göre, tüm yayıncıların yüzde 42’si bu kurulumu kullanıyor.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu