teknoloji haberleri

Tetra Pak’ın optimum düzeyde entegre çözümü

Tetra Pak, Dünya Süt Günü’nde bu yılın teması olan sürdürülebilirliği ve süt ürünleri sektörünün çevresel ayak izini azaltmaya yönelik taahhüdünü destekleyerek yeni UHT 2.0 ısıtma portföyünü ve Tetra Pak E3-Speed Hyper paketleme ekipmanını tanıtıyor.

Tetra Pak’ın, OneStep teknolojisini kullanan yeni UHT 2.0 portföyü ve Tetra Pak E3-Speed Hyper, su ve buhar tüketimini azaltarak süt ürünleri sektöründeki üreticiler için atık su çıktısını ve dolayısıyla atık su bertarafı maliyetlerini düşürüyor. Tetra Pak E3-Speed Hyper’a eklenen Su Filtreleme İstasyonu birimi sayesinde, dolum makinelerinin çalıştığı her saat başına 5 bin 500 litre suyun geri kazanılması (yüzde 95’e ulaşan bir oranda) sağlanarak su tüketiminin azaltılmasına katkı sağlanıyor. Su kaynakları hızla azalırken, atık su konusu sektörün üzerinde giderek artan bir baskı oluşturuyor. Tetra Pak müşterilerinin yaklaşık olarak beşte biri, su açısından yüksek ya da çok yüksek riskli alanlarda bulunuyor ve şirket bu konuda harekete geçmeyi önceliklendiriyor. 

OneStep teknolojisini kullanan UHT 2.0 ve Tetra Pak E3-Speed Hyper bir araya gelerek, 0,8’lik Sera Gazı Endeksi puanı, 0,3’lük Su Endeksi puanı ve 0,7’lik bir Ürün Kaybı Endeksi puanı ile, sürdürülebilirlik konusunda sektördeki referans değerler açısından yüksek bir performans ortaya koyuyor. Optimum düzeyde entegre olan bu çözüm, konvansiyonel bir hat çözümü ile kıyaslandığında sera gazı emisyonunu yüzde 20, su tüketimini yüzde 70 ve ürün kaybını yüzde 30 oranında azaltıyor. 

Tetra Pak Paketleme Çözümleri Başkan Yardımcısı Alejandro Cabal şöyle diyor: “Tetra Pak’ın 2050 yılına kadar değer zincirinin tamamında net sıfır emisyona ulaşmaya yönelik daha kapsamlı hedefi doğrultusunda, global süt ürünleri sektöründe iklim değişiminin sınırlandırılması amacıyla geliştirilecek çözümlerin bir parçası olmak istiyoruz. Bu amaca yönelik olarak önceliğimizi, düşük karbonlu döngüsel paketleme ve ekipman portföyümüzün geliştirilmesini hızlandırmak ve müşterilerimizi emisyon azaltma hedeflerine ulaşmaları için desteklemek olarak belirliyoruz. Emisyonların kayda değer bir kısmı, müşterilerimizin tesislerinde işletilen ekipmanlardan kaynaklanıyor. Bu konuyu inovasyon ve iş birliği aracılığıyla ele almamız hayati bir önem taşıyor”şeklinde konuşuyor. 

Tetra Pak Sıvı Gıda Başkan Yardımcısı Frederik Wellendorph ise şunları söylüyor: “Hem gıda işleme hem de paketleme alanında sürekli olarak su tüketimini, karbon ayak izini ve ürün kayıplarını azaltmayı sağlayan inovasyonlar gerçekleştiriyoruz buna ek olarak, çevresel konularda karşılaştırmalı sektördeki en iyi uygulamaların yanı sıra iyileştirme hizmetleri de sunarak müşterilerimizin kendi sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. Sürdürülebilirliğe ilişkin bu bütüncül yaklaşımla, müşterilerimizin hem düşük karbonlu ekipman ve paketlemeden ve operasyonel maliyet tasarruflarından faydalanmalarını hem de marka imajlarını güçlendirmelerini sağlamayı hedefliyoruz bunun sürdürülebilirliğin önemi kavrayan tüketiciler açısından giderek daha cazip hale geldiğini görüyoruz” diyor. 

Tetra Pak’ın UHT 2.0 portföyünde yapılan iyileştirmeler, sektördeki en güçlü çözümü sunarken otomasyon olanaklarını ve performansı da iyileştirecek. OneStep teknolojisi ile birleştirilen yeni UHT 2.0 portföyü, birtakım işleme adımlarının son ürün kalitesi etkilenmeksizin üretim hattından çıkarılmasını sağlıyor. 

Tetra Pak E3-Speed Hyper, porsiyonluk ambalaj üretiminin geleceğini temsil ediyor. Dünyanın en hızlı aseptik karton dolum makinesi olan bu ürün, bu görevin daha önce hiç olmadığı kadar daha verimli ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayan eBeam6 sterilizasyon teknolojisini kullanarak saatte 40 bin tona varan porsiyonluk ambalaj üretimi yapıyor. Bu, çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltıyor ve suyun geri dönüştürülmesini kolaylaştırıyor. Düşük maliyetli ve yüksek hızlı üretimi, kayda değer çevresel avantajlarla bir araya getiriyor. Artan kapasitesi üreticilerin operasyonel maliyetlerinde yüzde 10’a varan bir tasarruf sağlarken aseptik PET ekipmanına da düşük karbonlu bir alternatif sunuyor çünkü hem elektrik tüketimi hem de karbon ayak izi, aseptik PET hatlarınınkinden beş kat daha düşük oluyor.

Tetra Pak’ın bu duyurusu, şirketin 2020 yılına ilişkin taahhüdünün ardından yapıldı. Tetra Pak’ın bu taahhüdü, 2030 yılına kadar yalnızca kendi operasyonlarında net sıfır emisyona ulaşmakla kalmayıp 2050 yılına kadar değer zincirinin tamamında net sıfır emisyon hedefine ulaşmayı da kapsıyor. Tetra Pak, sürdürülebilir inovasyon yatırımlarında kademe atlamayı planı kapsamında, önümüzdeki 5 ila 10 yıl boyunca yılda en az 100 milyon Euro bütçe ayırmayı hedefliyor.  Bu, şirketin karbon ayak izi minimum düzeyde olan işleme ve paketleme çözümleri sunma hedefini gerçekleştirmesine yardımcı olacak.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu