GENEL

Türkiye 300 Milyon Yıl Önce Okyanus Ülkesiymiş

Bir bilim dergisinde yayınlanan makalede, dünyanın 300 yıl önceki halini gösteren bir harita yayınlandı.

300 milyon yıl önceki dünyada tek kıta olduğunu gösteren bu haritada Türkiye ise bir Okyanusya ülkesi olarak görülüyor. Dünyanın 300 milyon yıl önceki durumunu gösteren ve mezozoik dönemin başlarında var olduğu bilinen süper kıta Pangea zamanı bir harita olarak paylaşıldı. O dönemde dünya tek ana kıtadan oluşurken, günümüzden yaklaşık 175 milyon yıl önce kıtaların birbirinden ayrılmaya başladığı öne sürüldü.

Pangea döneminde Grönland ve Portekiz komşu durumda olurken, Hindistan’ın ise tropikal iklimin yaşandığı Madagaskar ve dünyanın en soğuk ülkesi olarak bilinen Antartika arasında yer aldığı belirtildi. Yine haritada Afrika ülkesi Gine ve ABD’nin Florida eyaletinin komşu olduğu görülürken, Türkiye ise 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmaktan ziyade bir okyanus ülkesi olarak görünüyor.

Pangea kelime olarak anlamı tüm kara şeklinde olan Yunanca kelimelerin birleşiminden oluşuyor. Pangea kelimesini ilk kullanan kişi jeofizikçi ve meteorolog Alfred Wegener olurken, bu araştırmacı 1906-1930 yılları arasında Grönland üzerinde yaptığı 4 farklı araştırmada Güney Amerika doğu sahilleri ile Güney Afrika batı sahillerinin bir yapboz şeklinde tamamlandığını fark etmiştir. Gerçekleştirdiği araştırmalar neticesinde 1912 yılında kıtaların daha önce bir olduğunu ve ilerleyen süreçte birbirinden ayrıldıkları tezini ileri sürmüştü. Kıtaların kayması teorisi birçok açıdan ispat edilmesine karşın, bilim çevreleri tarafından birçok açıdan da kabul edilmemişti. Wegener, bu konuyla ilgili yaptığı çalışmalardan olan Grönland keşif araştırmasında hayatını kaybetmiştir.

Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda bu teoriyi kullanarak kıtaların halen hareket ettiğini öne sürerken, Avustralya’nın Asya Kıtası’na doğru yaklaştığı ve Afrika’nın doğu kısmının ise ayrılma sürecine girdiği iddia ediliyor.

BİLİM İNSANLARI “KITALAR HAREKET EDİYOR” DİYOR

Bilim inşaları bu teoriden hareketle kıtaların halen hareket halinde olduğunu ve halen değiştiğini savunuyor.Çok sayıda bilim insanı Avustralya Asya’ya doğru yaklaşıyor ve Afrika’nın doğu kısmı kıtanın geri kalanından ayrılma sürecine girdiğini savunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu